About Mathmatics Competition | Registration | Donate | Map | Photos | Winner
Korean-American Scientists and Engineers Association (KSEA)
2015 National Mathematics and Science Competition
2015년 재미 한인 과학 기술자 협회 전미주 수학 및 과학 경시대회

(Web Site) www.ksea-or.org

2014 winner list

Grade

Ranking

Name(en)

School Name

4th

1

Cheon, Hailey

Findley Elementary School

4th

2

Kim, Ryan

Findley Elementary School

4th

3

Byun, Junseo

Bonny slope Elementary School

5th

1

Jang, Ji-Hoon

Jacob Wismer Elementary School

5th

2

Na, Yechan Daniel

Hoover Elementary School

5th

3

Jeong, Junki

West T.V. Elementary School

6th

1

Rhyu, Edward

Cheldelin Middle School

6th

2

Lee, Katie

Highland Park Middle School

6th

3

Kang, Gerald

Meadow Park Middle School

7th

1

Yang, Eric

Cal Young Middle School

7th

2

Park, Daniel

Stoller Middle School

7th

3

Jung, Hayoung

Shahala Middle School

8th

1

Lee, Jeremy

Five Oak Middle School

8th

2

Lim, Sohyun

Jason Lee Middle School

8th

3

Wai, Jonathan

International School of Beaverton

9th

1

Park, Andrew

Catlin Gabel High School

9th

2

Rhyu, Danny

Crescent Valley High School

9th

3

Kang, Lauren

Jesuit High School

10th

1

Lee, Monica

Crescent Valley High School

10th

2

Jung, Haeun

Union High School

10th

3

Lee, Rachael

Crescent Valley High School

11th

1

Shin, Donggun

Lake Oswego High School

11th

2

Lim, Pilhyun

Sky View High School

11th

3

Park, Jihong (Daniel)

Lincoln High School

2013 winner list

Grade

Ranking

Name(en)

School Name

4th

1

Kim, Jinho

Springville Elementary School

4th

2

Na, Yechan

Hoover Elementary School

4th

3

Lim, Grace

Mckay Elementary School

5th

1

Jun, Amber

Deer Creek Elementary School

5th

2

Chong, Benjamin

Illahee Elementary School

5th

3

Shim, Yoojin

Oak Hills Elementary School

6th

1

Yang, Eric

Cheldelin Middle School

6th

2

Lim, Jonathan

Summa South Middle School

6th

3

Lee, Gina

Summa Cedar Park Middle School

7th

1

Chang, Jonathan

Stoller Middle School

7th

2

Lee, Jeremy

Five Oaks Middle School

7th

3

Kim, Sydney

Jason Lee Middle School

8th

1

Chung, Steven

Stoller Middle School

8th

2

Cheon, Sophia

Stoller Summa Middle School

8th

3

Chong, Misun J

Shahala Middle School

9th

1

Lee, Monica

Crescent Valley High School

9th

2

Jung, Haeun

Vancouver High School

9th

3

Na, Yeji

Crescent Valley High School

10th

1

Lim, Pilhyun

Skyview High School

10th

2

Byun, Sung-Jun

Wilsonville High School

10th

3

Chau, Yvette

Crescent Valley High School

11th

1

Park, Chris

Catlin Gabel School

11th

2

Young, Sydney

Banks High School

11th

3

Na, Yein

Crescent Vally High School

2012 winner list

Grade

Ranking

Name(en)

School Name

4th

1

Choi, Suyoun

Findley Elementary School

4th

2

Lee, June (ChaeJun)

Adams Elementary School

4th

3

Choi, Eric

Findley Elementary School

5th

1

Yang, Eric

Hoover Elementary School

5th

2

Park, Daniel G.

Findley Elementary School

5th

3

Lee,  Gina

St. Pius x

6th

1

Lee, Jeremy

Five Oaks

6th

2

Lee, Paul

Meadow Park Middle School

6th

3

Chang, Jonathan

Stoller Middle School

7th

1

Kang, Lauren

Stoller Middle School

7th

2

Cheon, Sophia

Stoller Summa

7th

3

Shin, Wesley

Whitford Middle School

8th

1

Lee, Monica (Seo Hyeon)    

Cheldelin Middle School

8th

2

Chang,  Alexander      

SUMA North/Meadowpark Middle School

8th

3

Lee, Ronald Jung Yeob

Parkrose Middle School

9th

1

Park, Junha

Westview High School

9th

2

Takahashi, Kellie

Catlin Gabel School

9th

3

Park, Daniel

Lincoln High School

10th

1

Park, Christopher

Catlin Gabel School

10th

2

Hong, Daniel

Lake Oswego High School

10th

3

Young, Sydney

Oregon Episcopal School

11th

1

Lee, Charles

Sunset High School

11th

2

Chang, Jin Woo

King's Way High School

11th

3

Lee, James

Mountain View HS

2011 winner list

Grade

Ranking

Name(en)

School Name

4th

1

Won, Junhyuk

City Christian School

4th

2

Yang, Eric

Hoover Elementary School

4th

3

Lim, Jonathan

Mckay Elementary School

5th

1

Lee, Paul K.

Bonny Slope Elementary School

5th

2

Im, Christin

Findley Elementary School

5th

3

Lee, Sharon

Salish Ponds Elementary School

6th

1

Park, Andrew J.

Catlin Gabel School

6th

2

Hong, Charles

Stoller Middle School

6th

3

Kang, Lauren S.

Summa West

7th

1

Park, Dohyun

Cheldelin Middle School

7th

2

Chang, Alexander

Summa Meadow Park Middle School

7th

3

Jung, Haeun

Shahala Middle School

8th

1

Kim, Taeheon

Cheldelin Middle School

8th

2

Jung, Ik Hoon

Whitford Middle School

8th

3

Park, Daniel

West Sylvan Middle School

9th

1

Hong, Joan

Westview High School

9th

2

Young, Sydney

Banks High School

9th

3

Park, Christopher I.

Catlin Gabel School

10th

1

Cho, Joe

Sunset High School

10th

2

Koo, Janice Yoonjin

Crescent Valley High School

10th

3

Kim, Yul

Crescent Valley High School

11th

1

Lee, Ho Young

Heritage High School

11th

2

Nam, Hyun Joo

Lincoln High School

11th

3

Park, Jenny

Southridge

2010 winner list

Grade

Ranking

Name(en)

School Name

4th

1

Im, Christina

Findledy Elementary School

4th

2

Chang, Jonathan

Springville Elementry School

4th

3

Lee, Paul

Bonny slope Elementary School

5th

1

Park, Andrew

OES

5th

2

Hong, Charles

Findley Elementary School

5th

3

Cheon, Sophia

Findley Elementary School

6th

1

Chang, Alexander

SUMMA, Meadow Park Middle School

6th

2

Ursachi, Carmen-Ioana

Carmen-Ioana Ursachi

6th

3

Park, Gunho (Tommy)

Cheldelin Middle School

7th

1

Lim, David

Whitford Middle School

7th

2

Jung, Ik Hoon

Whitford Middle School

7th

3

Park, Junha

Meadow Park Middle School

8th

1

Park, Christopher

Catlin Gabel School

8th

2

Hong, Joan

International School of Beaverton

8th

3

Shaffer, Lucy

Pilgrim Lutheran School

9th

1

Cho, Joe

Sunset High School

9th

2

Lee, Charles

Sunset High School

9th

3

Kim, Yul

Crescent valley high school

10th

1

Lee, Jihoon

Valley Catholic High School

10th

2

Nam, Hyun Joo

Lincoln High School

10th

3

Huh, Samuel Jung

Sam Barlow High School

11th

1

Lee, Max

Sunset High School

11th

2

Park, Kyung

westview High School

11th

3

Park, Jenny

Southridge

2009 winner list

Grade

Ranking

Name

School Name

4th

1

Kang, Lauren

Findley Elementary School

4th

2

Shin, Wesley

Copper Moutain Elementary

4th

3

Kwon, Jenny

Oak Creek elementary school

5th

1

Jang, Austin

Elmonica  Elementary School

5th

2

Park, Eugene

Lake Grove

5th

3

Yeo, Gwan Goo

Uplands Elementary School

6th

1

Jung, Hoon

Whitford Middle School

6th

2

Takahashi, Kellie

Oregon Episcopal School

6th

3

Moon, Hannah

East Sylvan Middle School

7th

1

Young, Sydney

Banks Junior High

7th

2

Ahn, Chan-Young

Cheldelin Middle School

7th

3

Park, Chris

Catlin Gabel School

8th

1

Sonu, James

Highland Park Middle School

8th

2

Cho, Joseph

cedar park middle school

8th

3

Hwang, Kevin

Stoller Middle School

9th

1

Park, Soyoung

Crescent Valley High School

9th

2

Kim, Thomas

Sunset High School

9th

3

Kim, Sandia

Quincy High School

10th

1

Ahn, Sang-Eun

Crescent Valley High School

10th

2

Kwon, April

Santiam Christian School

10th

3

Kim, David

Grant High School

11th

1

Shim, Jennifer

Sunset High School

11th

2

Kim, Esther

Grant High School

11th

3

Yoon, Tim

Evergreen High School

2008 winner list

Grade

Ranking

Last Name

School Name

4th

1

Chang, Alexander

JACOB WISMER ELEMENTARY SCHOOL

4th

2

Park, Andrew

Oregon Episcopal School

4th

3

Han, Peter

Nancy Ryles Elementary School

5th

1

Moon, Hannah

Forest Park Elementary School

5th

1

Keum, Ji Hun

Cornerstone

5th

2

Lee, Young In

Hoover elementry School

5th

3

Ryu, Jae-Eon

Hiteon Elementary School

6th

1

Hong, Daniel

Oak Creek Elementary School

6th

2

Seo, Anna

Uplands elementary school

6th

3

Park, Chris

Oregon Episcopal School

7th

1

Ahn, Brent

Cheldelin Middle School

7th

2

Kim, Jennifer

International School of Beaverton

7th

3

Cho, Joseph

Cedar Park Middle School

8th

1

Jeong, Seongho

Highland Park

8th

2

Ryu, Young-Geun

Conestoga Middle School

8th

3

Park, Soyoung Claire

Cheldelin Middle School

9th

1

Kim, David

Grant High School

9th

2

Park, Jenny

Southridge High School

9th

3

Lee, James

Crescent Valley High School

10th

1

Shim, Jennifer

Sunset High School

10th

1

Kim, Esther

Grant High School

10th

2

Youm, Danny

Westview High School

10th

3

Yoon, Tim

Evergreen High School

11th

1

Ahn, Kihong

LakeOswego Highschool

11th

2

Koh, Ray

Sunset High School

11th

3

Kim, Kenny

Westview High School

2007 winner list 

Grade

Ranking

Last Name

School Name

4th 1 Ikhoon Jung Sexton MT Elementary School
4th 2 Eric Byun Boones Ferry Primary School
4th 3 Hannah Moon Forest Park Elementary
5th 1 Brian Park Findley
5th 2 Sean Lee Greenway Middle School
5th 2 Anna Seo Uplands Elementary School
6th 1 JAEHYUN AHN CHELDELIN MIDDLE SCHOOL
6th 2 Kyuyoung Shim Stoller Middle School
6th 3 Richard Chung Faith Bible Christian School
7th 1 Sung Ho Moon Linus Pauling Middle School
7th 2 Soyoung Claire Park Cheldelin Middle School
7th 3 Seongho  Jeong conestoga middle school
8th 1 Ye Jin Kim Stoller Middle School
8th 2 Rona Choo Summa Academy
8th 3 Claude Lee Lake Oswego Junior High
9th 1 David Kim Westview High School
9th 2 Danny Youm Westview High School
9th 3 Tae-Han Yeo Crescent Valley High School
9th 3 Tim Yoon Evergreen High School
9th 3 Shim, Joseph Westview High School
10th 1 Seung A Han Southridge High School
10th 2 Ray Koh Sunset High School
10th 3 Steven Ko Sunset High School
11th 1 Sangheon Lee Mountain View HIgh School
11th 2 Min-Young Kim Southridge High School
11th 3 Joe Kim Southridge Highschool

2006 winner list

Grade

Ranking

Last Name

School Name

4th 1 Jonathan Pyo Findley Elementary school
4th 2 Jenny Nam Findley Elementary school
4th 3 Ik Hoon Jung Sexton Mt. Elementary school
5th 1 Sally Kim  Findley Elementary school
5th 2 Mona Choo Elmonica Elementary school
5th 3 Judy Sang-Eun Lee Forest Park Elementary school
6th 1 Mike Son  Cheldelin Middle school
6th 2 Seong Ho Jeong  Conestoga Middle school
6th 3 Sandia Kim  Withford Middle school
6th 3 Thomas Kim Stoller Middle school
7th 1 Rona Choo,  SUMA academy/Meadow Park Middle
7th 2 Julie Yoon  Sunrise Middle school
7th 3 Jenny Park Withford Middle school
8th 1 Brian Son  Cheldelin Middle school
8th 2 David Kim,  SUMA academy/Meadow Park Middle
8th 3 Dong Hyun Kim Stoller Middle school
9th 1 Ray Koh  Sunset High school
9th 2 Kwon Hong Kim  Mountain View High School
9th 3 Sung Kang Rex Putnam High School
10th 1 Albert Lee  Don Bosco Prep High school
10th 2 Min-Young Kim  Southridge High school
10th 3 Joe Kim Southridge High school
11th 1 David H. Yoo  Southridge High school
11th 2 Julie Kwak  Southridge High school
11th 3 Janice Koh Sunset High school